търсене на книга:
Категории:
Избери автор:
книга:
Вълчан войвода. Книга 1-3 - Васил Гинев
Вълчан войвода. Книга 1-3
Васил Гинев
Исторически романи
Добави в кошницата

Цена: 210.00 лв.

Състояние:Отлично
Издателство:---
Град на издаване:Варна
Година на издаване:2014
Език:Български
Страници:1040
Корици:меки
Формат:225/155мм
Книгата е в наличност

Вълчан войвода. Книга 1-3
Васил Гинев

Книгите са чисто нови
”Самата книга обхваща периода от 1795 г. до Освобождението. В нея има изключително много, не толкова известни, забравени герои. Те обаче са много големи личности и са изиграли огромна роля за освобождението на България. Там е Христо войвода, там е Алтън Стоян войвода, Георги Мамареца и много други хайдути и герои, тънещи в забрава”, казва още авторът.
По думите на автора, около 90 процента от историите в романа не са чувани и разказвани досега. ”Те са от автентични документи, от разкази на очевидци. Моята баба е била 20-годишна, когато е говорила с последните двама живи очевидци и участници в четата на Вълчан. Единият е бил дядо й - сина на Михо Кафталията-Вълчан Михов, на когото големият Вълчан войвода е кръстник и го праща да учи в Франция. Хайдутувал е в последните години с воеводата. Другият е един козар Дойчин, който се е грижил за Вълчан в последните му години и дни”, завършва писателят.

Книга 3: Допълнение обхваща периода между книга 1 и книга 2


Рoмaнът oтрaзявa cтрaшнaтa дeйcтвитeлнocт пo врeмe нa турcкo рoбcтвo. Eдин cтoгoдишeн oтрязък oт врeмeтo, в кoйтo изпъквaт плeядa oт нaши гeрoи, зa кoитo ce знae мaлкo или въoбщe нe ce знae. Cрeд тeзи нaши вeлики мъжe ce извиcявa кoлocът в нaшaтa иcтoрия Вълчaн вoйвoдa. Тoй ocъзнaвa пръв, чe c чeти, c хaйдутувaнe, c въcтaния нe мoжe дa бъдe ocвoбoдeнa рoдинaтa ни Бългaрия. Тoвa мoжe, caмo aкo ce cбeрe гoлямo бoгaтcтвo, c кoeтo дa ce плaти нa вeликa cилa, кoятo дa ни ocвoбoди кaтo в тoзи cблъcък учacтвa и вcитe бългaри.

Смята се, че Вълчан войвода умира в Тулча или Браила някъде около 1860 година. В днешни дни юначният българин е известен най-вече със своето съкровище, натрупано от него и четата му по време на дългите години хайдутство. Това съкровище е плод на хиляди митове и легенди. Говори се, че след всеки обир по-голямата част от откраднатото е старателно скривано в някоя пещера.

Съществуват предания за не една и две пещери, които Вълчан войвода е използвал, за да съхранява несметните си съкровища. Богатството му е било толкова голямо, че се разказва как хайдутинът пратил свои хора при руския цар, които да уговорят Русия да започне война с Османската империя, а войводата обещал да заплати всички разходи. Според друга легенда, Вълчан дал огромна сума пари на Евлоги и Христо Георгиеви, за да построят Висшето българско училище – Университета.

легенда нейзвестен източник
„При Ярамаз кая от Вълчановия чучур на 150 крачки се намирва камък кат крило на прилеп. И от него до скалата са 50 разрача. Там има суха зидария. Строши тоя зид и ще се отвори вход. Той е в средата на зида. Отгоре на входа е сложена една плоча и на нея има чеп правен. Хваща се и се завъртява, ала не се види и тогаз само се отваря входа. Дълбоко е къмто 9 аршина.


Кога влезеш вътре се види един кантар. После ще видиш една восъчната лодка сложена е на плоча кат маса. На 3 крачки над плочата в лява страна има като долапче. Вътре има разни нанизи. Под тях на стената са изписани имената на 7-те войводи във восъчна поставка. Там има Дюстабан кайнак.
Горния вход е кат фурна и е много опасно 11 аршина. Поставя се една дъска на мястото и тогаз се минава. При влизане в марата ще те срещне отровна стрела и те пронизва.

Внимавай, къде стъпваш. Кат се спуснеш долу на дъното няма да стъпваш, щото там долу има въртяща се плоча каменна. Постави дъската сега върху таз плоча и тогава премини. Кат минеш по дъската погледни в лява страна на високото и ще видиш една ръчка да стърчи. Ще я дръпаш силно към тебе и тогава ще вървиш навътре. Веднага насреща ще видиш едно тясно място.
Там има един кладенец. Дълбок е къмто три аршина. Там има втора въртяща се плоча. Премести тая дъска, сложи я върху кладенеца и тогаз премини. Ако искаш да спреш капана вдигни тази плоча с една манела и ще видиш три шипа. Намазани са с вечна отрова. Да не се барат шиповете. От едната страна на кладенеца ще видиш една желязна пръчка. Дръпни я силно към тебе и шиповете ще паднат надолу. Тогава ще се спре тая плоча.
Вътре е широко и тогава отиваш при восъчната лодка. До лодката горе има нишан едно клонче с врабче и друг на клон има 2 врабчета. Има един елмаз голям кат патешко яйце, кама и змия златни. Това са вътрешните нишани за уверение, че е същата мара с восъчната лодка, дето тежи 6 оки. Също ще има една маса и 3 гердана на нея.
Вътре има 8681 оки злато. Лодката е сложена на един четвъртит камък, издялан. В него има други 57 оки злато. Счупи тоя камък и земи тез пари и трите книги на Вълчан, Стоил и Димитър Калачлията. Тримата войводи имат латински пергамент 1, дето описва съкровищата на цяло Българско и половината на Сръбско. Като се счупи камъка се отваря вход за друга мара с тарапана. Влиза се по 8 стъпала, намазани са с меча мас и отрова и са много стръмни.
Влизай само с науща или калцуни. Отстрана има хватки та да се хванеш, но ти недей че са намазани със силна отрова, взета е от Измир. За нея Вълчан даде много пари. На седмото стъпало има една пръчка от едната страна. Ще я хванеш с ръкавица и ще я дърпаш силно към тебе си докато щракне. Тогава се спира змията инак нанася три удара и на устата си има отровно острие с вечна отрова. Тогава ще отидеш при един куп злато. Парите не са отровни.
От там подземието води през Неязлар кале и оди чак за Черно море. Селото се казва Власт. Там има един манастир на южна страна. Основите му седят сега развалени. Там има един нишан меча глава издялана от камък. Тя е вътре във водата. Главата е голяма. Гледа на входа на марата. Входът е в един подмол. Там има две гемии пълни със злато.
Това съкровище е на восъчната лодка. Найдохме го в 1822 лето”.